top of page

MODERNÍ SRUBY POST AND BEAM

Aktualizováno: 29. 6. 2018JEDINEČNOST

Unikátní spojení tradičních kanadských technologií s téměř neomezenými architektonickými možnostmi.

 

ENERGETICKÁ ŠETRNOST

Na rozdíl od klasických srubů z masivních kulatin kladených naležato je možné stavby navrhovat s mnohem lepšími tepelněizolačními vlastnosti

 

NEOPAKOVATELNÝ DESIGN (MODERNÍ ŘEŠENÍ)

Nosná konstrukce stavby je tvořena masivním skeletem z kulatin/hraněných trámů přiznaných do interiéru i exteriéru, přičemž výplňové konstrukce skeletu lze kombinovat s různými materiály. Proto tento systém nabízí téměř neomezený design, který je omezen pouze lidskou tvořivostí.

 

CHARAKTERISTIKA

Technologie Post and beam, z anglického překladu sloupek a nosník, využívá nejlepší charakteristické vlastnosti dřeva, díky kterým vznikl unikátní konstrukční systém.


Zatímco klasické srubové stavby se stavějí z masivních kulatin kladených naležato, v tomto systému je nosná konstrukce tvořena z kulatinových sloupů svázaných spodními a vrchními nosníky pomocí čepů a dlabů. A právě díky této orientaci nosných prvků nedochází ke konstrukční deformacím jednotlivých částí stavby a dům "nesedá". Konstrukce tvoří jeden tuhý celek, který je možné dimenzovat dle individuálního zadání do téměř neomezených tvarů. Prostor mezi nosnými sloupy tvoří výplň z různých materiálů- může jít o "klasický" sendvič z montovaných dřevostaveb, ekopanely z lisované slámy, stříkané PUR pěny a podobně. Díky tomu dosahují sruby Post and Beam lepších tepelně-izolačních vlastností a jsou vzduchotěsné, proto lze využít i nejmodernějších systémů pro vytápění, jako je rekuperace, nízkoteplotní čerpadla, které do běžných srubů nejsou vhodné.


Kromě mnoha dalších výhod je asi tou největší předností neopakovatelný osobitý styl. Umožňuje totiž kombinaci mnoha různých materiálů jako je dřevo, kámen, sklo, kov a podobně bez možných konstrukčních problémů způsobených sedáním stavby. Technologie Post and Beam je vítaným kompromisem pro investory, kteří si nechtějí odepřít přítomnost dřeva vytvářející zdravé mikroklima a neopakovatelný design, a současně chtějí využít nejmodernější technologie a materiály.

 

HLAVNÍ VÝHODY

  • možnost realizace staveb v nízkoenergetickém standardu

  • stavba vlivem sesychání klád nesedá, nedochází tak ke konstrukčním problémům a deformacím

  • vzduchotěsnost a s tím spojená možnost využití nejmodernějších vytápěcích systémů

  • téměř neomezená podoba projektované stavby

  • neopakovatelný design, spojení přírody a moderní architektury

  • snadná instalace vnitřních rozvodů, možnost osazení oken a dveří již v průběhu montáže nosného skeletu

  • samotná realizace staveb bývá často rychlejší i levnější, než-li stavby klasických srubů

 

HLAVNÍ NEVÝHODY

  • možné problémy se získáním stavebního povolení od úřadů na umístění stavby637 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page